Skocz do zawartości


BasherX

Dołączył: 02 Dec 2015
Offline Ostatnio aktywny: Jan 22 2022 05:04 AM
-----

Moje posty

W temacie:Drukarka laserowa monochromatyczna do druku ścieżek [PCB]

02 January 2018 - 16:34 PM

Żeby wykonać płytkę PCB metodą termotransferu, potrzebna jest drukarka laserowa, papier kredowy oraz żelazko (laminatorem również można, zapewne po małych przeróbkach). I oczywiście laminat miedzi.

Wzór ścieżek drukuje się na papierze kredowym (ważne jest zeby toner nie wsiąkł w papier, tylko został na jego powierzchnii) przy użyciu drukarki laserowej, zwykła atramentówka tutaj się nie sprzwdzi.

Tak przygotowany wzór ścieżek przykłada się do płytki (tonerem do miedzi) oraz od drugiej strony przyklejam to taśmą izolacyjną żeby kartka się nie przesunęła.

Rozgrzanym żelazkiem dociska się kartkę do laminatu (siłę docisku trzeba już samemu sobie wyćwiczyć: za mocno - toner się rozleje, za słabo - toner nie przeniesie się na płytkę). Teoretycznie wystarczy położyć żelazko na płytce i tomer sam powinien się przenieść, tutaj technikę również trzeba samemu sobie wyćwiczyć, tak samo jak czas prasowania.

Po tej czynności gorącą płytkę wrzuca się do ciepłej wody, tak żeby papier nasiąknął, jak nasiąknie to powoli zdejmuje się z płytki i jedynie wystarczy usunąć resztki papieru z pomiedzy ścieżek. Tak zrobiona płytka jest już gotowa do wytrawiania.

Opisy jak wykonać tą metodą można również znaleźć w internecie.

 

Co do toneru, to czytałem że na zamiennikach może to nie wyjść. Niestety nie wiem, gdyż na razie jeszcze mam pełny oryginalny toner w swojej drukarce i bardzo dobrze się przenosi na płytkę, lepiej niż wydruki na profesjonalnej drukarce w punkcie ksero :)


W temacie:Drukarka laserowa monochromatyczna do druku ścieżek [PCB]

30 December 2017 - 03:52 AM

Nie, z allegro kupiłem papier kredowy błyszczący 100g/m2 50 arkuszy za około 3 zł i dobrze się spisuje w tym celu. Teraz jak będę kupował to kupię 80g/m2 , może nie będzie się aż tak zacinał w tej drukarce.


W temacie:Drukarka laserowa monochromatyczna do druku ścieżek [PCB]

28 December 2017 - 15:23 PM

Tak, najpierw wydruk na papierze kredowym (błyszczącym), później przy pomocy żelazka przenieść to na laminat miedzi.

Ale tak właściwie, to temat jest już nieważny. Na święta otrzymałem drukarkę Brother HL-1222WE, która się tutaj sprawdza bardzo dobrze. Pomimo że duże pola na wydruku nie wychodzą jednolicie (na wydrukach w ksero na kartce zawsze pole masy było całe czarne, tu niestety widać jakby toner był nierównomiernie nałożony) to i tak po przeniesieniu na płytkę wygląda to dobrze.

Chociaż czasami kartka 100g/m^2 lubi się zacinać (musiałbym kupić trochę cieńsze te kartki) oraz nie wiem jak z wydrukami na folii prezentacyjnej, to drukarka spełnia moje oczekiwania. Przynajmniej mam dostęp do niej cały czas :)