Jump to content

BasherX

Members
 • Posts

  8
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

BasherX last won the day on December 3 2015

BasherX had the most liked content!

About BasherX

 • Birthday 11/03/1999

BasherX's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

1

Reputation

 1. Żeby wykonać płytkę PCB metodą termotransferu, potrzebna jest drukarka laserowa, papier kredowy oraz żelazko (laminatorem również można, zapewne po małych przeróbkach). I oczywiście laminat miedzi. Wzór ścieżek drukuje się na papierze kredowym (ważne jest zeby toner nie wsiąkł w papier, tylko został na jego powierzchnii) przy użyciu drukarki laserowej, zwykła atramentówka tutaj się nie sprzwdzi. Tak przygotowany wzór ścieżek przykłada się do płytki (tonerem do miedzi) oraz od drugiej strony przyklejam to taśmą izolacyjną żeby kartka się nie przesunęła. Rozgrzanym żelazkiem dociska się kartkę do laminatu (siłę docisku trzeba już samemu sobie wyćwiczyć: za mocno - toner się rozleje, za słabo - toner nie przeniesie się na płytkę). Teoretycznie wystarczy położyć żelazko na płytce i tomer sam powinien się przenieść, tutaj technikę również trzeba samemu sobie wyćwiczyć, tak samo jak czas prasowania. Po tej czynności gorącą płytkę wrzuca się do ciepłej wody, tak żeby papier nasiąknął, jak nasiąknie to powoli zdejmuje się z płytki i jedynie wystarczy usunąć resztki papieru z pomiedzy ścieżek. Tak zrobiona płytka jest już gotowa do wytrawiania. Opisy jak wykonać tą metodą można również znaleźć w internecie. Co do toneru, to czytałem że na zamiennikach może to nie wyjść. Niestety nie wiem, gdyż na razie jeszcze mam pełny oryginalny toner w swojej drukarce i bardzo dobrze się przenosi na płytkę, lepiej niż wydruki na profesjonalnej drukarce w punkcie ksero
 2. Nie, z allegro kupiłem papier kredowy błyszczący 100g/m2 50 arkuszy za około 3 zł i dobrze się spisuje w tym celu. Teraz jak będę kupował to kupię 80g/m2 , może nie będzie się aż tak zacinał w tej drukarce.
 3. Tak, najpierw wydruk na papierze kredowym (błyszczącym), później przy pomocy żelazka przenieść to na laminat miedzi. Ale tak właściwie, to temat jest już nieważny. Na święta otrzymałem drukarkę Brother HL-1222WE, która się tutaj sprawdza bardzo dobrze. Pomimo że duże pola na wydruku nie wychodzą jednolicie (na wydrukach w ksero na kartce zawsze pole masy było całe czarne, tu niestety widać jakby toner był nierównomiernie nałożony) to i tak po przeniesieniu na płytkę wygląda to dobrze. Chociaż czasami kartka 100g/m^2 lubi się zacinać (musiałbym kupić trochę cieńsze te kartki) oraz nie wiem jak z wydrukami na folii prezentacyjnej, to drukarka spełnia moje oczekiwania. Przynajmniej mam dostęp do niej cały czas
 4. Witam Chciałbym się zapytać bardziej obeznanych w temacie drukarek odnośnie wyboru drukarki. Zajmuję się elektroniką, więc oprócz jakiegoś grzebania w układach, wykonuję swoje własne od zera, włącznie z płytką drukowaną. Jak na razie korzystam z usług punków ksero, chociaż nie zawsze mogę sobie pójść do takiego punktu i wydrukować to co potrzebuję, ale plusem jest niska cena za wydruk (ok. 50gr) Więc jaka drukarka laserowa byłaby dobra do takich wydruków? Moje jedyne wymagania to wysoka jakość, niska cena drukarki (czy toneru) oraz druk tylko w czarnym i rozdzielczość 600dpi. Co do papieru, to potrzebuję do tego papieru kredowego (posiadam błyszczący 100g), oraz jeszcze na folii (raczej rzadziej). Może być nawet używana, ale czy warto używaną? Co powinienem wiedzieć nt. drukarek laserowych? Dużo nie będę drukował, w ciągu miesiąca może 10 kartek, zależy od tego co będę robił. Czy może jednak nie kupować drukarki i zostać przy punktach ksero?
 5. No dobra, zakłądając, że wybrałem już jakąś opcje (zamienniki lub wieczne kartridże). Tylko teraz pytanie co robić, żeby nie zasychał tusz w dyszach? Drukować jakiś obrazek na A6 raz na dwa dni? Czy co ile wystarczy? Normalnie to przeważnie coś w czarnym się drukuje, ale jak coś do szkoły potrzebuję, no w ruch idzie kolor, a tu... zatkane dysze... Jeszcze pytanie odnosnie jakości pigmentu w zamiennikach i firmy Ink-Mate. Jeżeli chodzi o zamienniki, to te za 1,50 zł. Który atrament jest leprzy, ten do samodzielnego napełnienia, czy w zamiennikach (a może leją tam tusz barwnikowy?) A, i jeszcze co do systemu, to wyliczyłem, że kupując 4 zestawy (6x kolor + 4x czarny) i 250ml pigmentów (150ml kolor + 100ml czarny), zaoszczędzę jakieś 20 zł na wiecznych kartridżach. Tylko w tym problem, że to jest oszczedność raz na trzy miesiące przy takiej częstotliwosci drukowania.
 6. Nie mówię że dzień w dzień będę drukował, tylko jak będzie potrzeba, a już wyrzuciłem z 10 kartridży po 18 ml (deklarowana pojemność), a dwa razy tyle czarny. Głównie chodzi mi o oszczędność. Drukarka nie wykorzystuje całej pojemności kartridża, a resetera nie posiadam i 2-3 ml zostają, a tu mogę całą pojemność wykorzystać i wiem ile jest w rzeczywistości. Z 5 lat ma ta drukarka, żadko używana, a jak już to ksero lub dokumenty w czarnym. Ogólnie czy jest sens inwestowania w wieczne kartridże, czy pozostać przy tych za 1,48 zł?
 7. Dobra, z tym sobie poradziłem. Wadliwy kartridż i nie pobierał tuszu. Teraz mam kolejne pytanie, co lepsze? Zamienniki po 1,48 zł / szt. + 3,94 zł Czy Kartridże samoresetujące (250ml pigmentu, poj. 10ml) za 69,99 zł i później butle z pigmentem (250 ml) za 39,99 - 45,99 zł a wysyłka 9,50 - 12 zł Co lepiej się opłaca?
 8. Witam. Od kilku lat jestem posiadaczem drukarki Epson sx100, i przez te kilka lat - mimo że na zamiennikach - działała świetnie, co prawda niektóre dysze były zatkane, ale wtedy to mi nie przeszkadzało. Dopiero od tygodnia/dwóch nie drukował yellow, magenta i trochę cyan (wyłącznie kopie/druki w czarnym były robione). A jako że potrzebowałem coś pilnie wydrukować w kolorze, no to czyszczenie systemowe, niestety bez poprawy. Dopiero po zastosowaniu płynu do udrażniania głowic Epson (www.tonerek.pl) wszystkie się przetkały, ale że skończył się tusz (magenta), a w zapasie nie miałem, no to 5 dni przestoju w drukowaniu. Wkładam nowy, test dysz i okazuje się, że nie drukuje kolor. No to dwa czyszczenia programowe i czyszczenie płynem do udrażniania i pomogło tylko na 2 z 3 kolorów, magenta dalej nie tknięta, mimo po wpuszczeniu płynu do głowicy i pozostawieniu na pół godziny też nic. I pytanie czy to zatkana dysza, czy uszkodzony katridż? Obecnie zostało go 30% (na oko). Mam w zapasie jeszcze dwa, ale nie chcę ich zużywać za szybko. Prosiłbym o szybką pomoc.
×
×
 • Create New...