Jump to content

Drukarka laserowa monochromatyczna do druku ścieżek [PCB]


BasherX

Recommended Posts

Witam

Chciałbym się zapytać bardziej obeznanych w temacie drukarek odnośnie wyboru drukarki.

Zajmuję się elektroniką, więc oprócz jakiegoś grzebania w układach, wykonuję swoje własne od zera, włącznie z płytką drukowaną.

Jak na razie korzystam z usług punków ksero, chociaż nie zawsze mogę sobie pójść do takiego punktu i wydrukować to co potrzebuję, ale plusem jest niska cena za wydruk (ok. 50gr)

 

Więc jaka drukarka laserowa byłaby dobra do takich wydruków? Moje jedyne wymagania to wysoka jakość, niska cena drukarki (czy toneru) oraz druk tylko w czarnym i rozdzielczość 600dpi.

Co do papieru, to potrzebuję do tego papieru kredowego (posiadam błyszczący 100g), oraz jeszcze na folii (raczej rzadziej).

 

Może być nawet używana, ale czy warto używaną? Co powinienem wiedzieć nt. drukarek laserowych? Dużo nie będę drukował, w ciągu miesiąca może 10 kartek, zależy od tego co będę robił. Czy może jednak nie kupować drukarki i zostać przy punktach ksero?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tak, najpierw wydruk na papierze kredowym (błyszczącym), później przy pomocy żelazka przenieść to na laminat miedzi.

Ale tak właściwie, to temat jest już nieważny. Na święta otrzymałem drukarkę Brother HL-1222WE, która się tutaj sprawdza bardzo dobrze. Pomimo że duże pola na wydruku nie wychodzą jednolicie (na wydrukach w ksero na kartce zawsze pole masy było całe czarne, tu niestety widać jakby toner był nierównomiernie nałożony) to i tak po przeniesieniu na płytkę wygląda to dobrze.

Chociaż czasami kartka 100g/m^2 lubi się zacinać (musiałbym kupić trochę cieńsze te kartki) oraz nie wiem jak z wydrukami na folii prezentacyjnej, to drukarka spełnia moje oczekiwania. Przynajmniej mam dostęp do niej cały czas :)

Link to comment
Share on other sites

Żeby wykonać płytkę PCB metodą termotransferu, potrzebna jest drukarka laserowa, papier kredowy oraz żelazko (laminatorem również można, zapewne po małych przeróbkach). I oczywiście laminat miedzi.

Wzór ścieżek drukuje się na papierze kredowym (ważne jest zeby toner nie wsiąkł w papier, tylko został na jego powierzchnii) przy użyciu drukarki laserowej, zwykła atramentówka tutaj się nie sprzwdzi.

Tak przygotowany wzór ścieżek przykłada się do płytki (tonerem do miedzi) oraz od drugiej strony przyklejam to taśmą izolacyjną żeby kartka się nie przesunęła.

Rozgrzanym żelazkiem dociska się kartkę do laminatu (siłę docisku trzeba już samemu sobie wyćwiczyć: za mocno - toner się rozleje, za słabo - toner nie przeniesie się na płytkę). Teoretycznie wystarczy położyć żelazko na płytce i tomer sam powinien się przenieść, tutaj technikę również trzeba samemu sobie wyćwiczyć, tak samo jak czas prasowania.

Po tej czynności gorącą płytkę wrzuca się do ciepłej wody, tak żeby papier nasiąknął, jak nasiąknie to powoli zdejmuje się z płytki i jedynie wystarczy usunąć resztki papieru z pomiedzy ścieżek. Tak zrobiona płytka jest już gotowa do wytrawiania.

Opisy jak wykonać tą metodą można również znaleźć w internecie.

 

Co do toneru, to czytałem że na zamiennikach może to nie wyjść. Niestety nie wiem, gdyż na razie jeszcze mam pełny oryginalny toner w swojej drukarce i bardzo dobrze się przenosi na płytkę, lepiej niż wydruki na profesjonalnej drukarce w punkcie ksero :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...