Jump to content

Optymalne wydruki


Gora

Recommended Posts

Wybór drukarki najczęściej wynika z określonych potrzeb użytkownika. Urządzenia laserowe koegzystują na rynku z modelami atramentowymi i aby zdobyć przychylność klienta, muszą się czymś wyróżniać. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który - mamy nadzieję - pomoże w doborze odpowiedniego modelu i zwróci uwagę na istotne cechy różniące poszczególne drukarki. Piszemy także o urządzeniach wielofunkcyjnych łączących funkcje skanera, drukarki oraz kopiarki.

 

Nie będziemy się zajmować wielkimi laserowymi kombajnami, drukującymi kilkadziesiąt stron na minutę, obstawionymi różnymi urządzeniami do zszywania i oprawiania dokumentów. Chodzi nam raczej o drukarki przeznaczone do obsługi niewielkiej grupy użytkowników. W tej kategorii można przebierać jak w ulęgałkach.

 

Poza tym zwykle jest jeszcze spory pakiet dodatkowego wyposażenia. Także w tej grupie urządzeń nie ma modeli najlepszych dla wszystkich i podstawą dobrego wyboru pozostaje właściwe rozpoznanie własnych potrzeb. Skupmy się zatem na dylematach, które przyjdzie nam rozstrzygać w momencie zakupu.

Rozdzielczość

 

Nawet najniższa z obecnie oferowanych (600 dpi) wystarcza do wydruku tekstu nienagannej jakości, chyba że zależy nam na literach przeznaczonych do czytania przez lupę. Gorzej z rysunkami. Tu nie trzeba sprawnego oka, żeby dojrzeć błędy spowodowane niewystarczającą rozdzielczością, zwłaszcza jeśli chodzi nam o cienkie, ukośne linie i delikatne wzory. Mogą zginąć, wzbogacić się o niepożądane schody lub stać się grubsze, niż chcieliśmy. To dotyczy jednak raczej białych wzorów na czarnym tle niż odwrotnie. Jeśli więc mamy w planie tego rodzaju wydruki albo chcemy uzyskać wiele stopni szarości, wybierzmy model z wyższą rozdzielczością.

 

Prędkość

 

Przeciwnie niż w drukarkach atramentowych, uzyskiwana prędkość druku laserówek jest dużo bliższa wartościom podawanym przez producentów i nie zależy aż w takim stopniu od rozdzielczości i innych parametrów wybieranych w sterowniku. Wyższa jest potrzebna tylko wtedy, kiedy tworzy się kolejka oczekujących albo często pracuje się z grubymi dokumentami. W przeciwnym razie nie ma co przepłacać za szybsze modele.

 

Drukarka Windows czy poliglotka

 

Używanie jednego z języków opisu strony wymaga od drukarki specjalnego procesora i pewnej ilości pamięci, potrzebnych do przetworzenia zaszyfrowanego obrazu na bitmapę. Takie modele są droższe niż te, w których te zadania pozostawia się do wykonania systemowi Windows w komputerze. Te drugie z reguły nie potrafią pracować pod kontrolą innego systemu, chociaż ostatnio pojawiły się sterowniki Linuksa i MacOS do niektórych egzemplarzy. Do tej pory za lepsze uchodziły urządzenia posługujące się PostScriptem czy PCL-em, ale szybki wzrost mocy procesorów komputerowych wobec stagnacji drukarkowych nakazuje zrewidować ten pogląd. Jeśli drukujemy z mało obciążonego, wysoko wydajnego komputera, nie ma powodu zwalniać go z przygotowania strony do wydruku. Wtedy wybieramy drukarkę Windows. Jeśli zaś urządzenie jest związane siecią lub komputer ledwo zipie od nadmiaru pracy - wybierzmy model droższy. PostScript zapewnia kompatybilność różnych drukarek, ale jeśli z tej zalety korzysta się bardzo rzadko - nie warto dopłacać.

 

Interfejs

 

Dla drukarek monochromatycznych przepustowość interfejsu nie jest aż tak ważna, jak dla kolorowych. Do wyboru są LPT, szybsze, ale bardziej obciążające procesor, oraz USB. Te drugie wybierzemy, kiedy mamy słaby komputer albo skaner LPT, który nie chce współpracować z drukarką w jednym porcie. Coraz więcej drukarek wyposaża się w gniazda USB w czterdziestokrotnie szybszej wersji 2.0. Do podłączenia lokalnego to najlepszy wybór. Nie należy zapominać o porcie sieciowym, przydatnym także w małych sieciach domowych, ale takie karty w wersji drukarkowej są dużo droższe niż ich odpowiedniki do komputerów. Z tego powodu ekonomicznie uzasadniony może stać się taki techniczny absurd, jak zmontowanie "usieciowionego" komputera tylko po to, aby udostępnić podłączoną do niego drukarkę. Nowością jest interfejs Wi-Fi spotykany na razie w nielicznych modelach. Choć metody obsługi sieci WLAN w drukarkach bywają uciążliwe, bezprzewodowa transmisja danych może dla wielu osób okazać się atrakcyjną propozycją.

Czas oczekiwania na pierwszą stronę

 

Pozornie jest to parametr istotny tylko dla nerwowych, ale świadczy o nowoczesności toneru i zużyciu energii przez drukarkę, a raczej jej najbardziej prądożerną część - fuser. Nowe tonery spiekają się z papierem w dużo niższych temperaturach. Mają też jeszcze kilka innych zalet. Coraz częściej wprowadza się fusery z grzejnikiem indukcyjnym, szybciej się rozgrzewającym od klasycznych, oporowych. W przypadku tego parametru nie ma miejsca na kompromis - im krótszy czas oczekiwania, tym lepiej.

 

Pamięć

 

Tak jak w komputerze, również w drukarce powiększenie RAM-u jest najprostszym sposobem poprawy jej efektywności. Drukarki laserowe nie rozpoczną drukowania przed umieszczeniem całej strony w swej pamięci. W bardziej skomplikowanych modelach pamięć nie tylko biernie przechowuje bitmapowy obraz strony - który w dużej rozdzielczości i pełnym kolorze ma ogromne rozmiary - ale także wyniki obliczeń lokalnego procesora. Część pamięci pracuje również jako tzw. RAM-dysk.

Przedłużające się oczekiwanie na odpowiedź, niewłaściwie oddane fragmenty wydruku, odmowa przetwarzania w wyższej rozdzielczości i większej głębi kolorów czy też drukarkowy odpowiednik blue screenu - wypluwanie stosów kartek pokrytych niezrozumiałym tekstem - to typowe objawy deficytu pamięci. Jeżeli błędy zdarzają się częściej, należy problem potraktować poważnie.

 

Najważniejsze korzyści z powiększenia RAM-u:

 

* Poprawi się jakość pracy. Może dopiero dodatkowa pamięć pozwoli na druk z maksymalną fizyczną rozdzielczością, a na pewno "ciężkie" strony będą drukowane lepiej i szybciej.

* Praca z dużymi grafikami, dokumentami drukowanymi z obu stron i zdjęciami będzie bardziej wydajna, a uzyskanie klarownego, ostrego wydruku - bardziej prawdopodobne.

* Komputer szybciej uwolni się od obsługiwania drukarki i będzie można przeznaczyć jego zasoby do innych celów.

* Przyspieszy się druk dokumentów pobieranych z Internetu, zwłaszcza grafiki, której trzeba zapewnić wyższą jakość.

 

 

Manipulowanie papierem

 

Jeżeli nie mamy zamiaru drukować na tekturze, nie przejmujmy się maksymalną gramaturą nośnika. Najwyżej zbyt gruby papier ulegnie zakleszczeniu, ale na szczęście drukarki są przystosowane do łatwego usuwania zacięć. Gorzej z przezroczystą folią, która może stopić się na fuserze urządzenia nieprzystosowanego do jej obsługi. Przy mniejszej intensywności pracy dupleks nie jest konieczny - prawie w każdym sterowniku jest opcja drukowania w pierwszej kolejności stron nieparzystych, a potem parzystych, co pozwala na zastąpienie dość drogiego automatu pracą ręczną. Liczba i pojemność podajników papieru jest istotna w przypadku pracy zdalnej. Inaczej niż miejsce ich usytuowania. Droższe modele z szufladowym podajnikiem nie potrzebują tyle miejsca, co ładowane od góry. Bardziej niż reset w komputerze potrzebny jest przycisk do natychmiastowego przerwania drukowania, gdyż w przypadku błędu drukarki często zaczynają wypluwać w nieprawdopodobnym tempie kartki zadrukowane chińszczyzną. Jeśli nie ma tego przycisku, pozostaje tylko wyłącznik sieciowy bądź czekanie na opróżnienie całego podajnika.

 

Urządzenia wielofunkcyjne

 

Czy jedno urządzenie peryferyjne może zastąpić drukarkę, kopiarkę, faks i skaner? Najnowsze kombajny zrobią to całkiem dobrze.

 

Próbowałeś zorganizować sobie miejsce do pracy w budce telefonicznej? Poćwicz, bo przyda Ci się ta umiejętność, kiedy zgarniając łokciem z biurka zalegające tam rzeczy, będziesz próbował wykroić trochę miejsca na potrzebne wyposażenie. Gdy po kilku próbach umieszczenia na blacie i komputera, i skanera, i drukarki, i kopiarki, i jeszcze czegoś dalej część sprzętu będzie zalegać podłogę - pomyśl o urządzeniu wielofunkcyjnym. W jednej zwartej bryle kombajn udostępni wszystkie funkcje, których potrzebujesz. Zaoszczędzisz miejsce, pieniądze i poczujesz się bardziej na luzie.

 

Kombajny coraz lepsze

 

Poza tym, że zajmują niewiele miejsca, wielofunkcyjne kombajny mają jeszcze jedną zaletę, którą docenią osoby próbujące choć raz bezskutecznie podłączyć skaner i drukarkę do portu równoległego. Tą zaletą jest prostota instalacji i konfiguracji urządzenia. Obowiązek dopasowania poszczególnych segmentów wziął na siebie producent. Najczęściej z dobrym skutkiem. Ponieważ użytkownicy komputerów PC są przyzwyczajeni do składania ukochanego dziecka z pasujących do siebie klocków, nie może dziwić duża liczba przeciwników konstrukcji stanowiących całość. Wymieniają oni dwie wady konstrukcji zintegrowanych, w tym oczywiście kombajnów wielofunkcyjnych. Pierwsza dotyczy ich wydajności, rzekomo o wiele niższej niż samodzielnych urządzeń, które zastępują, druga - kłopotliwych skutków awarii, kiedy usterka jednej części uniemożliwia korzystanie z funkcji pozostałych. Jednak sytuacja się zmienia. Współczesne kombajny drukują prawie tak samo szybko, jak wyspecjalizowane drukarki. Także pod względem jakości wydruków i skanów kupujący nie muszą już iść na kompromisy. Z większym prawdopodobieństwem awarii bardziej skomplikowanego urządzenia producenci radzą sobie rozmaicie. Na przykład w części urządzeń moduły skanera/kopiarki są dodawane w formie przystawki do części drukującej, chociaż takie rozwiązanie ma także wady. W innych kombajnach nawet podobnie działające elementy poszczególnych modułów składowych są od siebie oddzielone. Wtedy awaria części drukującej nie uniemożliwia skanowania i na odwrót. Niestety, kiedy już dochodzi do naprawy, czy w serwisie, czy w miejscu pracy kombajnu, przez czas jej trwania jesteśmy na ogół pozbawieni wszystkich funkcji urządzenia.

Co i jak wybrać?

 

Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia biurowego, wybór modelu zależy od potrzeb użytkownika. Jeżeli ważny jest druk kolorowy, należy wybrać model oparty na atramentowej technice druku. Jeżeli trzeba przerabiać wielkie góry papierów, wybierz szybsze urządzenia laserowe. Kiedy niezbędne jest jedno i drugie - w grę wchodzą o wiele większe pieniądze. Pamiętać należy, że nawet w technologii atramentowej drukowanie w kolorze kosztuje. Swoją cenę mają tusze, uzyskanie błyskotliwego efektu wymaga zastosowania droższego, lepszej jakości papieru. Wariant atramentowy potrzebuje częstszego doglądania, a na jego niekorzyść przemawia także nieco gorszy wygląd wydruków tekstowych.

 

Kiedy nie zależy Ci na odbiorze faksów przez całą dobę - wybierasz model z faksem komputerowym. W przeciwnym razie decydujesz się na urządzenie z samodzielnym modułem faksującym. Powinno mieć więcej pamięci, nie tylko na potrzeby drukarki i skanera, ale także do przechowania wiadomości, których nie można natychmiast wydrukować np. z powodu wyczerpania się zapasu papieru. Pojemnik na papier powinien mieścić co najmniej 100 arkuszy.

Od kopiarki wymaga się umiejętności powiększania i pomniejszania, a od skanera - pracy w kolorze nawet wtedy, kiedy moduł drukujący nie działa w tym trybie.

 

Niezbędnym uzupełnieniem kombajnu jest oprogramowanie, którego ważnym składnikiem jest program do rozpoznawania tekstu. Aplikacje tego typu są coraz bardziej złożone, nie ograniczają się już do rozpoznawania pojedynczych liter, ale w wątpliwych momentach wspierają się słownikiem danego języka do rozpoznawania całych wyrazów i fraz. Dlatego program powinien być w tej samej wersji językowej, co rozpoznawany tekst, inaczej słownik będzie raczej przeszkadzał zamiast pomagać.

 

 

źródło www.pcworld.pl, www.idg.pl

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 years later...

Potrzebuję drukarki do drukowania faktur w samochodzie. Nie jestem pewna czy kupić normalną drukarkę zasilaną z akumulatora przez przetwornicę 230Volt czy jakąś dedykowaną do druku mobilnego z możliwością podłączenia do gniazda zapalniczki. A może jest możliwa przeróbka normalnej drukarki na 12 Volt. Przecież i tak każda drukarka ma wbudowany transformator.

--------------------------------------------------------

Zaopatrzenie kwiaciarni Artemix Łódź

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...